PODSTAWA PRAWNA I FORMALNA

Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest:

  • Uchwała Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania planu ogólnego gminy Tomaszów Mazowiecki 
  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.)

Akty wykonawcze do ustawy tj.:

  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758),
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1916),
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 24 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2409.),
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (Dz. U. z 2024 r. poz. 729), oraz inne przepisy szczególne.

CO TO JEST PLAN OGÓLNY

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmienia zasady planowania przestrzennego w gminach.  Wprowadziła  do systemu planowania przestrzennego nowe  narzędzie planistyczne – PLAN OGÓLNY.

Zgodnie z wprowadzoną do słownika ustawowego nową definicją jest to jeden z aktów planowania przestrzennego – zastąpi on dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowić będą  podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Plan ogólny gminy to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy.  Określać będzie w jaki sposób zagospodarowana i kształtowana będzie przestrzeń Gminy Tomaszów Mazowiecki. Co oznacza, że inwestycje podejmowane w granicach gminy, zarówno na terenach prywatnych, jak i gminnych, będą musiały być z nim zgodne.

Plan ogólny gminy będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:

  • stref planistycznych (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
  • gminnych standardów urbanistycznych (określenie intensywności, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).

W planie ogólnym gminy można określić:

  • obszary uzupełnienia zabudowy,
  • obszary zabudowy śródmiejskiej.

Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia (grafiki i tekstu).

Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi.

Wejście w życie planu ogólnego nie spowoduje utraty ważności obowiązujących na terenie gminy Tomaszów Mazowiecki miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

CO PRZED NAMI?

* Aktualny etap został wytłuszczony poniżej.

Etap 1: spotkania informacyjne, zbieranie wniosków (od 29.07.do 30.09.2024), prace projektowe

Etap 2: sporządzenie projektu planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uzgadnianie i opiniowanie projektu planu 

Etap 3: konsultacje społeczne projektu planu ogólnego

Etap 4: rozpatrzenie uwag

Etap 5: projekt planu skierowany do uchwalenia

Etap 6: plan obowiązujący

 

ETAP SPORZĄDZANIA PROJEKTU PLANU OGÓLNEGO - informacje szczegółowe

Etap 1: spotkania informacyjne, zbieranie wniosków, prace projektowe
Data publikacji Nazwa dokumentu Pobierz/ Zobacz
12.07.2024 r. Uchwała Br III/22/24 Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Tomaszów Mazowiecki Pobierz
  Dane przestrzenne dla planu ogólnego gminy Tomaszów Mazowiecki Zobacz
  Obszar planu w serwisie mapowym Zobacz
  Zbieranie wniosków od 29 lipca do 30 września 2024 r. Zobacz
Etap 2: sporządzenie projektu planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uzgadnianie i opiniowanie projektu planu 
Etap 3: konsultacje społeczne projektu planu ogólnego
Etap 4: rozpatrzenie uwag
Etap 5: projekt planu skierowany do uchwalenia
Etap 6: plan obowiązujący

 

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

ZGŁOŚ SWOJE PROPOZYCJE DO PLANU OGÓLNEGO od 27 lipca do 30 września 2024 roku 

na formularzu urzędowym:

  • elektronicznie:
  • pocztą lub złożyć osobiście: Urząd Gminy Tomaszów Mazowiecki, ul. Prezydenta I. Mościckiego 4, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną rozpatrzone.

Wnioski składamy na obowiązującym wzorze formularza, dostępnym na stronie gminy Tomaszów Mazowiecki

Wnioski do planu ogólnego należy sporządzić na urzędowym formularzu. Najlepiej pobrać go ze strony internetowej: www.bip.gminatomaszowmaz.pl zakładka plan ogólny (Pobierz) . Inna forma wniosku do planu ogólnego nie będzie akceptowalna.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym wzorem formularza dotyczącego aktu planowania przestrzennego.

JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK? - informacje szczegółowe

Pierwszym etapem prac nad planem ogólnym jest zbieranie wniosków. Wnioski należy składać na obowiązującym formularzu dotyczącym aktu planowania przestrzennego. Mogą je składać wszystkie zainteresowane osoby, firmy czy instytucje w wyznaczonym terminie: od 29 lipca do 30 września 2024 r.

W dniu 20 listopada 2023 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz.U. poz. 2509). 

Wnioski do planu ogólnego należy sporządzić na urzędowym formularzu. (Pobierz)  Inna forma wniosku do planu ogólnego nie będzie akceptowalna.

Formularz  ma zastosowanie na różnych etapach przygotowywania lub obowiązywania wszystkich aktów planowania przestrzennego tj. m.in. planu ogólnego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Złożenie wniosku do planu ogólnego jest niezwykle istotne dlatego, że plan ogólny będzie podstawą dla uchwalanych miejscowych planów i dla wydawanych po jego wejściu w życie decyzji o warunkach zabudowy.

Zarówno nowo uchwalane miejscowe plany, zmiany istniejących obecnie planów miejscowych, a także decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego. To plan ogólny będzie przesądzał, czy dany grunt będziemy mogli zabudować, czy nie.

Plan ogólny obligatoryjnie będzie określać strefy planistyczne. 

To właśnie strefa planistyczna w jakiej znajdą się ich działki, określi przyszłe przeznaczenie terenu w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy, dlatego we wniosku do planu ogólnego, powinniśmy wskazać, że chcemy by nasze działki znalazły się w konkretnej strefie planistycznej.

W myśl ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w planie ogólnym obszar Gminy Tomaszów Mazowiecki zostanie podzielony w sposób rozłączny na 13 stref planistycznych, do których należą:

Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – symbol literowy – SW.
Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – SJ.
Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową – SZ.
Strefa usługowa – SU.
Strefa handlu wielkopowierzchniowego – SH.
Strefa gospodarcza – SP.
Strefa produkcji rolniczej – SR.
Strefa infrastrukturalna – SI.
Strefa zieleni i rekreacji – SN.
Strefa cmentarzy – SC.
Strefa górnictwa – SG.
Strefa otwarta – SO.
Strefa komunikacyjna – SK.

Dla każdej strefy planistycznej ustawodawca określił profil podstawowy i profil dodatkowy, jak również minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej z wyłączeniem strefy SG, SO, SK.

Natomiast profil dodatkowy – obejmuje teren zabudowy letniskowej lub rekreacji indywidualnej,  teren ogrodów działkowych, teren lasu, teren wód.

Minimalny udział powierzchni biologicznej czynnej dla strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną ustalony na 30%.

Ponieważ w planie ogólnym będą również określone wskaźniki zabudowy takie jak:

  • wartość maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy
  • maksymalna wysokość zabudowy
  • maksymalny udział powierzchni zabudowy
  • wartość minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej,

wniosek do planu ogólnego powinien wszystkie te dane uwzględniać i zawierać w tym zakresie konkretne propozycje.

FORMULARZ WNIOSKU - pobierz PDF

FORMULARZ WNIOSKU - pobierz DOC

PEŁNOMOCNICTWO - pobierz PDF

PEŁNOMOCNICTWO - pobierz DOC


WAŻNE!

Jeśli składasz wniosek do planu ogólnego znaczenie ma data, w której wniosek dotarł do  organu, a nie data nadania wniosku na poczcie.

Wnioski, które wpłyną do organu po wyznaczonej dacie lub w innej formie niż na obowiązującym urzędowym formularzu NIE BĘDĄ ROZPATRZONE!

PUNKT KONSULTACYJNY DLA MIESZKAŃCÓW GMINY TOMASZÓW MAZOWIECKI  

Informujemy, że zostanie otwarty punkt konsultacyjny, w którym możliwe będzie uzyskanie  pomocy przy wypełnianiu wniosków do planu ogólnego.

Punkt konsultacyjny czynny będzie w siedzibie Urzędu Gminy Tomaszów Mazowiecki, przy ul. Prezydenta I. Mościckiego 4, pokój nr 11, bud. A do dnia 30 września 2024 r. w każdy poniedziałek, wtorek, piątek od 8.00 do 16.00.

SPOTKANIA INFORMACYJNE
W związku z przystąpieniem do opracowania projektu planu ogólnego gminy Tomaszów Mazowiecki zapraszamy wszystkich zainteresowanych zagospodarowaniem przestrzeni gminy Tomaszów Mazowiecki na organizowane spotkania informacyjne, w trakcie których możliwe będzie uzyskanie informacji dotyczących procedury formalno-prawnej i etapów sporządzania planu ogólnego.


Spotkania informacyjne odbędą się w terminach: 
  • Zawada – 31 lipca 2024r. o godz. 17:00 - Dom Ludowy w Zawadzie, Zawada 257/259
  • Smardzewice – 1 sierpnia 2024r. o godz. 17:00 - Centrum Kultury i Biblioteka, ul. Główna 16/18
  • Wiaderno – 5 sierpień 2024r. o godz. 17:00 - Gminny Dom Kultury w Wiadernie, Wiaderno 87
  • Łazisko – 7 sierpień 2024r. o godz. 17:00 - Dom Ludowy w Łazisku, Łazisko 158

USTALONE MIEJSCA SPOTKAŃ SĄ DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY TOMASZÓW MAZOWIECKI, NIEZALEŻNIE OD MIEJSCA ZAMIESZKANIA